Stres to nieodłączny element życia. Wywołują go wystąpienia publiczne, wyzwania zawodowe, a także problemy zdrowotne i rodzinne. W wielu sytuacjach stres działa na nas motywująco. Jednak kiedy staje się przewlekły, robi się niebezpiecznie. Długotrwały stres objawia się m. in. bezsennością, bólami głowy i klatki piersiowej. Bardzo często prowadzi do zaburzeń lękowych lub depresji. Jak więc przeciwdziałać negatywnym skutkom stresu, skoro doświadczamy go niemal każdego dnia?
Aktywność fizyczna
Ruch to fantastyczny sposób na rozładowanie napięcia i poprawę samopoczucia. Podczas ćwiczeń podnosi się poziom endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Nie musi to być intensywny trening na siłowni. Równie dobrze zadziała joga czy spacer.
Rodzina i przyjaciele
Wsparcie najbliższych jest nieocenione. W stresowych sytuacjach warto spędzać jak najwięcej czasu z ludźmi, przy których czujemy się bezpieczni i kochani. Przytulenie bliskiej osoby łagodzi napięcie, a także powoduje wyrzut dopaminy i oksytocyny, które tak jak endorfina, są hormonami szczęścia.
Kontakt z naturą
Zdaniem naukowców wystarczy kilkanaście minut, by poczuć pozytywny wpływ natury na nasze samopoczucie. Zieleń liści i zapach drzew iglastych, a może szum fal i piasek pod stopami? Każdy rodzaj obcowania z przyrodą pomoże się wyciszyć i odprężyć. Zwłaszcza, jeśli będziemy to robić regularnie.
Masaże i SPA
Czasem najlepiej zmienić na chwilę otoczenie i pozwolić sobie na chwilę odpoczynku od codziennych zmartwień. Dobrym rozwiązaniem będzie kilka dni w SPA, gdzie zadbasz zarówno o ciało i umysł. Świetną formą relaksu jest uwielbiana przez Finów sauna, a także rozluźniające spięte ciało masaże.
Zdrowa dieta
Jesteś tym, co jesz. Odpowiednio zbilansowana dieta odżywi organizm i doda Ci energii. Warto uwzględnić w codziennym jadłospisie orzechy, gorzką czekoladę i ziołowe herbaty. Ogranicz słodkie gazowane napoje, nikotynę i alkohol.
Mindfulness
Mindfulness to trening uważności, polegający na zatrzymaniu się i świadomym byciu tu i teraz. Opanowanie takiej techniki pozwala nam radzić sobie z nagłymi emocjami, uspokoić się i zrelaksować. Najczęstszą praktyką jest medytacja, ale równie dobrze sprawdzi się np. zjedzenie ulubionej przekąski ze skupieniem na zapachu, smaku i teksturze
Wizyta u psychologa
Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie ze stresem, weź pod uwagę wizytę u psychologa. Rozmowa ze specjalistą pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie psychiczne, pomoże Ci określić źródła stresu i najlepsze sposoby radzenia sobie z nim.